Conform Digi24: Sorin Grindeanu, nominalizat premier de către PSD
Sorin Grindeanu a anunțat, miercuri, că Partidul Social Democrat (PSD) l-a propus în unanimitate pentru funcția de prim-ministru. În urma ședinței conducerii de partid, Grindeanu a subliniat dorința PSD de a avea autonomie deplină asupra programului de guvernare și a respins ideea unei noi rotative guvernamentale, cum propune USR. Se anunță negocieri cu PNL și UDMR pentru un acord politic.
„România se află într-o situație extrem de complicată. Economia se resimte, după experimentele nefericite, mai ales din ultimul an, iar puterea de cumpărare a populației și în special a categoriilor vulnerabile s-a prăbușit. Avem nevoie rapid de un Guvern funcțional și nu de un nou sezon de conflicte politice,” a declarat Sorin Grindeanu.
Liderul PSD a menționat că încrederea românilor în clasa politică este la un nivel minim, atribuind responsabilitatea comună pentru această situație. Acesta a anunțat formarea unei echipe de negociere care va discuta cu celelalte formațiuni politice un „draft de acord politic”, concentrându-se pe priorități pe termen scurt și mediu și pe respectarea țintelor de deficit. Grindeanu a accentuat că PSD nu va sta „cu căciula în mână”, refuzând condiționări din partea altor partide.
Negocieri politice pentru formarea Guvernului
Sorin Grindeanu a declarat că va avea libertate deplină în alegerea echipei de miniștri și că, în cazul în care va fi desemnat prim-ministru, nu va avea un post de vicepremier în Guvern. El a calificat drept „o copilărie” propunerea USR privind un pact pentru o nouă rotativă guvernamentală, care ar fi permis celor de la USR, UDMR și PNL să aibă premier până în 2027, iar PSD să preia guvernarea ulterior.
Conform declarațiilor lui Grindeanu, guvernul care se va forma va fi unul minoritar, indiferent de compoziție. Obținerea unei majorități clare în Parlament, având în vedere declarațiile recente ale partidelor, pare dificilă. Un acord politic cu PNL și UDMR ar urma să asigure voturile necesare pentru formarea unui Guvern.
Posibili miniștri tehnocrați în Guvernul Grindeanu
Întrebat despre posibilitatea ca în Guvern să activeze și miniștri tehnocrați, precum Luca Niculescu pentru Ministerul Afacerilor Externe sau Alexandru Nazare pentru Ministerul Finanțelor, Sorin Grindeanu a exprimat aprecieri. „Pe Luca mi l-aș dori, nu am vorbit cu el, nu am primit nominalizarea. Să nu facem pași înainte de a se întâmpla lucrurile. Luca Niculescu a făcut extraordinar de bună treabă ca ambasador la Paris și e responsabil în acest moment de închiderea dosarului aderării României la OCDE, a făcut treabă extraordinar de bună,” a spus Grindeanu.
Referitor la Alexandru Nazare, liderul PSD a afirmat că acesta „a fost un ministru bun, a ținut sub control lucrurile”. Grindeanu a subliniat importanța faptului că Nazare „a făcut treabă” ca ministru al Finanțelor, menționând și relația personală pe care o are cu acesta.
Sorin Grindeanu a mai deținut funcția de prim-ministru din partea PSD, între ianuarie și iunie 2017, fiind ulterior demis printr-o moțiune de cenzură inițiată de propriul partid. Nominalizarea sa de către PSD nu garantează automat obținerea funcției de premier. Decizia finală de desemnare aparține președintelui României, în funcție de rezultatele negocierilor purtate de PSD cu PNL, UDMR și, eventual, USR, pentru a asigura susținerea necesară formării unui guvern în Parlament.
Sursa: Digi24
