Conform Gândul: Critici la adresa gestionării pandemiei, viziunea lui Alexandru Rafila
Deputatul Alexandru Rafila a declarat, într-o intervenție la Gândul, că anumite decizii luate de autorități în timpul pandemiei de COVID-19 au fost mai restrictive decât în alte state. Acesta consideră că închiderea prelungită a școlilor a avut cele mai grave consecințe asupra copiilor și explică de ce s-a opus acestei măsuri încă de la început.
Rafila a explicat că, deși multe țări au impus restricții, România a adoptat în anumite privințe măsuri mai dure. Fostul ministru a subliniat că cea mai mare greșeală a fost menținerea școlilor închise pentru o perioadă îndelungată, afirmând că în multe alte țări, inclusiv la Geneva, școlile au rămas deschise.
Potrivit deputatului, consecințele închiderii școlilor au depășit procesul educațional, afectând profund dezvoltarea și interacțiunile copiilor. El a declarat: „Copiii noștri au fost traumatizați în cel mai înalt grad. Nu e vorba doar de cunoștințele pe care le-au pierdut. Interacțiunile dintre copii, viața și dezvoltarea lor au fost profund afectate.”
Opoziție timpurie la închiderea școlilor
Alexandru Rafila a precizat că s-a opus încă de la început ideii de a închide școlile, chiar dacă la momentul respectiv făcea parte doar din structura tehnică de gestionare a situației, fără a deține o funcție publică. Această propunere a venit într-un moment în care România înregistra un număr foarte mic de cazuri.
„Eu m-am opus de la început. Eram într-un comitet tehnic, n-aveam nicio funcție publică. A venit această propunere de a închide școlile și nu am fost de acord”, a afirmat Rafila. El a subliniat contextul în care s-a luat decizia: „Știți câte cazuri erau în România când s-au închis școlile? 30 de cazuri. La 30 de cazuri noi am închis școlile în România.”
În opinia sa, autoritățile ar fi trebuit să prioritizeze măsuri de prevenție și educație sanitară.
Alternative la restricțiile școlare
Rafila a sugerat că, în loc de închiderea școlilor, autoritățile ar fi trebuit să se concentreze pe instruirea elevilor și a personalului didactic. Măsurile de igienă și prevenție ar fi putut fi mult mai bine implementate.
„În loc să încercăm de atunci să instruim copiii și personalul didactic, să insistăm pe dezinfecție, spălatul pe mâini și alte măsuri de prevenție, am ales închiderea școlilor”, a concluzionat Alexandru Rafila. Aceste declarații au fost făcute în cadrul unei emisiuni transmise live de Gândul.
Sursa: Gândul
